Czego dotyczy postępowanie rozwodowe i o jakich kwestiach sąd orzeka w wyroku rozwodowym?
Postępowanie rozwodowe nie ogranicza się tylko do ustalenia czy wystąpiły przesłanki do rozwodu czy też nie, ale obejmuje także szereg innych kwestii, które sąd zobowiązany jest ustalić.
Z czyjej winy?
W pierwszej kolejności sąd prowadzi postępowanie w zakresie ustalenia, czy i który z małżonków ponosi winę w rozpadzie pożycia. Sąd może orzec rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków albo rozwód z winy obydwu stron. Możliwe jest zaniechanie przez sąd orzekania o winie, ale tylko w przypadku gdy następuje to na zgodny wniosek obu stron.
Władza rodzicielska
W przypadku gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci sąd zobowiązany jest orzec w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Jej wykonywanie może zostać powierzone jednemu z rodziców z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dzieci albo władza rodzicielska może zostać pozostawiona obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek. Sąd orzeka także o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o wysokości renty alimentacyjnej na rzecz dzieci. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do sposobu kontaktów z dziećmi sąd może odstąpić od ich uregulowania.
Mieszkanie
Jeżeli małżonkowie zamieszkują razem w ich wspólnym mieszkaniu sąd orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania po rozwodzie na czas wspólnego zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.
Podział majątku
W wyroku rozwodowym może znaleźć się także rozstrzygnięcie dotyczące podziału majątku wspólnego małżonków jednak tylko w przypadku gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W sytuacji gdy małżonkowie nie są zgodni co do sposobu podziału ich majątku wspólnego konieczne będzie przeprowadzenie, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, odrębnego postępowania sądowego w tym przedmiocie.
Alimenty
Sąd w wyroku rozwodowym na wniosek jednego z małżonków orzeka także o obowiązku dostarczania środków utrzymania drugiemu z nich. Wystąpić z żądaniem zasądzenia alimentów od drugiego małżonka może jedynie małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku oraz małżonek uznany na niewinnego rozpadu pożycia małżeńskiego w sytuacji gdy drugi z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji majątkowej małżonka niewinnego.
Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorką tel. 61 624 39 20.