RodzinaW mediach

Nie chcesz wymienić wodomierza, to zapłacisz więcej? – Joanna Gacek dla Gazety Prawnej

Na rynku coraz bardziej popularne są „inteligentne” (smart) wodomierze, które wykonują dokładniejsze pomiary wody. Wspólnoty mieszkaniowe usiłują nieraz zdecydować o wymianie liczników w mieszkaniach i obciążeniu związanymi z tym kosztami właścicieli lokali. Na temat tego, czy mogą tak zrobić, wypowiada się adwokat Joanna Gacek.

Wszystko zależy od definicji nieruchomości wspólnej, dlatego trzeba odwołać się do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Ner 80 poz. 903 ze zm.). Adwokat z  Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Ceranek tak omawia ten przepis:

we wskazanym przepisie nieruchomość wspólna została zdefiniowana jako grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Zatem ocena działań wspólnot mieszkaniowych powinna być dokonywana w kontekście tego czy wodomierze zamontowane w poszczególnych lokalach stanowią część wspólną nieruchomości czy też są przedmiotem odrębnej własności.

I wyprowadza konsekwencje:

wspólnota mieszkaniowa nie może decydować o tym, czy w poszczególnych mieszkaniach powinny zostać wymienione wodomierze oraz nie może zobowiązać właścicieli lokali to zakupu i zainstalowania wodomierzy konkretnego typu i obciążać ich kosztami z tym związanymi.

Potwierdza to, że Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 19 lipca 2013 r. (sygn. akt I ACa 222/13) stwierdził, że:

cześć instalacji za zaworem doprowadzającym media do danego lokalu nie stanowi części wspólnych ponieważ od tego miejsca instalacja służy wyłącznie właścicielom lokali, w tym obejmuje ona: liczniki, rury, krany, spłuczki i grzejniki.

Znacznie więcej, oraz komentarz związany z legalizacją wodomierza, można przeczytać tutaj.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on RedditEmail this to someonePrint this page
Kancelaria

Kancelaria

Poprzedni wpis

Rozwód czy separacja? Czym się różnią?

Następny wpis

Cydr. Jakie są dozwolone formy jego promocji?