Jak ustawić zakładowy zegar pracy – Maciej Ceranek dla Pulsu Biznesu
W dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu ukazał się artykuł poświęcony wprowadzaniu wydłużonych okresów rozliczeniowych. W artykule poruszanych jest wiele kwestii związanych z dopuszczalnością i zasadami wprowadzenia takich zmian. Maciej Ceranek z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Ceranek wypowiada się w nim na temat wątpliwości w interpretacji przepisów prawa pracy.
Wydłużony okres rozliczeniowy może być wprowadzony w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych. Główny Inspektor Pracy zwraca uwagę, że sugerując się wyjaśnieniami resortu pracy można mieć wątpliwości, czy wolno wprowadzić zmiany tam, gdzie jest tylko jeden związek zawodowy. Wyjaśnienie ministerialne dotyczy sytuacji, gdy nie ma żadnego związku zawodowego. Należy wówczas zawrzeć porozumienie z przedstawicielami pracowników, a tych powinno być minimum dwóch. Przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika nie mógłby więc skorzystać z tych przepisów. Maciej Ceranek rozwiewa część tych wątpliwości powołując się na inne przepisy:
według tego przepisu [art. 150 par. 3 pkt 1 – przyp. Kancelarii] nie ulega wątpliwości, że porozumienie powinno zostać uzgodnione ze wszystkimi związkami. To oznacza, że uzgodnienia z organizacją, która jako jedyna działa u danego pracodawcy, wypełniają tę normę.
Potwierdza jednak, że tam, gdzie wyłaniani są przedstawiciele powinno być ich przynajmniej dwóch. Przy małej ilości pracowników, zalecałby uregulować to w indywidualnych umowach o pracę.
Maciej Ceranek wypowiada się również na temat relacji między porozumieniem a regulaminem pracy obowiązującym u pracodawcy. Tych, którzy chcą zapoznać się ze wszystkimi wątkami artykułu zapraszamy na strony Pulsu Biznesu.
Cały artykuł znajduje się tutaj. Dostęp jest odpłatny.