W mediach

Do sklepu z odliczoną gotówką? – Tomasz Ceranek dla Gazety Prawnej

O tym, czego możemy oczekiwać od sprzedawcy, a co nam się nie należy, gdy powstanie problem z wydaniem reszty w sklepie, opowiedział dla Gazety Prawnej Tomasz Ceranek.

Nie jest tak, że sprzedawca ma obowiązek posiadania w sklepie odpowiedniej ilości pieniędzy na wymianę. W takim przypadku

sprzedawca może odmówić sprzedania towaru z uwagi na to, że nie ma pieniędzy do wydania. Co do zasady w handlu detalicznym i gastronomi nie można odmówić sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny i jest to karane grzywną, ale brak pieniędzy do wydania jest już odpowiednim uzasadnieniem odmowy

informuje Tomasz Ceranek i dodaje, że niegrzeczne jest pytanie po fakcie o to, czy można być winnym resztę, ponieważ:

sprzedawca powinien więc przewidzieć sytuację, że może mieć problem z wydaniem reszty i uprzedzić klienta, że ten musi mieć odliczone pieniądze.

To klient ma obowiązek zapłaty ceny i powinien mieć odliczone pieniądze. Z kolei jeżeli ma przygotowaną kwotę, ale na przykład składa się na nią wiele jednostek o bardzo niskim  nominale, sprzedawca ma obowiązek przyjąć taką zapłatę. Podstawą dla takiego twierdzenia są przepisy Ustawy, co wyjaśnia Tomasz Ceranek:

sprzedawca ma obowiązek przyjąć cenę płaconą przy użyciu jakichkolwiek banknotów i monet złotowych i groszowych oraz nie może czynić między nimi różnicy. W Ustawie o Narodowym Banku Polskim znaleźć można przepis, który wyraźnie wskazuje, że znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczy to zarówno banknotów jak i monety opiewające na złote i grosze.

Można próbować jeszcze rozmienić pieniądze, ale sprzedawca nie ma obowiązku wykonać dla nas takiej usługi. Szczegółowe omówienie wszystkich wyżej wymienionych kwestii znajduje się na stronach Gazety Prawnej.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on RedditEmail this to someonePrint this page
Kancelaria

Kancelaria

Poprzedni wpis

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Następny wpis

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych